Vanredni profesor psihijatrije i medicinske psihologije na Medicinskom fakultetu u Tuzli, dr. Mevludin Hasanović šef je Odjeljenja za socijalnu psihijatriju Klinike za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) u Tuzli i jedan od vodećih stručnjaka u liječenju ovisnosti o opijatima u zemlji.
"Suboxone" metoda
Trenutno je na klinici na kojoj radi u programu odvikavanja blizu 200 ovisnika o heroinu, ali i nekoliko desetina ovisnika o drugim vrstama ovisnosti.
U razgovoru za naš list profesor Hasanović govori o iskustvima primjene „suboxone" terapije u liječenju ovisnosti o opijatima, ali i o sve češćim slučajevima ovisnosti koje nosi moderno doba, kao što su o internetu, klađenju, kockanju, kupovini itd.
- Liječenje ovisnosti nije samo prestanak uzimanja supstance ili prestanak ponašanja kakvo ovisnici imaju, nego je potrebno osobi pomoći da promijeni svoj životni stil. Tek kad to uspije uz pomoć određenog radnog tima, onda možemo reći da ta osoba ima priliku da u svojoj perspektivi ne zapada više u probleme ovisnosti - ističe na početku našeg razgovora profesor Hasanović, iznoseći vrlo interesantne detalje iz dugogodišnje prakse rada s ovisnicima.
Prije sedam godina ljekari tuzlanske Klinike za psihijatriju u primjenu su uveli jedan od najsavremenijih programa liječenja opijatske ovisnosti, poznatom kao liječenje metodom „suboxone". Na tom programu, prema riječima profesora Hasanovića, do danas se našlo 296 ovisnika o opijatima, prvenstveno o heroinu, od kojih je njih 80 iz raznoraznih razloga tokom liječenja odustalo od terapije. No, „suboxone" terapija pokazala se vrlo učinkovitom, posebno zato što je u cjelokupan proces uključena porodica ovisnika.
- Pravila su jasna i ozvaničena terapijskim ugovorom. Sami ovisnici tokom uzimanja terapije ne moraju se svaki dan javljati na kliniku kako bi dobili lijek, već je redovno uzimanje lijeka povjereno članu porodice koji se na to, također, obavezuje ugovorom. Naravno, praćenje stanja ovisnika od nas, ljekara, koje podrazumijeva redovnu kontrolu prisustva opijata u organizmu, je stalno i bilo kakvo kršenje terapijskog ugovora i ugrožavanja liječenja na koje ovisnik pristaje svojom voljom ne tolerira se. Nema veće satisfakcije za nas, ljekare, od one kad nam ovisnik, nakon određenog perioda uzimanja lijeka koji mu je propisan, dođe s priznanjem da je "drugi čovjek" - govori za naš list dr. Hasanović.
Internet-kladioničari
S čime se sve susreću ljekari Klinike za psihijatriju u Tuzli teško se može opisati u jednom novinarskom tekstu. Prema riječima prof. Hasanovića, svaki slučaj ovisnosti je "priča za sebe" i u većini slučajeva za posljedicu ima razorene i osiromašene porodice, uništene brakove, karijere itd.
Ovisnost koja je trenutno u ekspanziji u cijelom svijetu, pa i u BiH, navodi prof. Hasanović, je ovisnost o internetu, klađenju i kockanju.
- Trenutno na terapijama imamo pet pacijenata ovisnika o kockanju. To su pacijenti s kojima radimo ambulantno i, naravno, kad se "otvore", kad čujemo njihovu priču, suočimo se s teškim stepenom ovisnosti. Većinom se radi o internetskom klađenju gdje su akteri svojom patološkom potrebom za klađenjem upropastili i svoju i egzistenciju svojih porodica. Većina ih zatraži pomoć kad ih taj porok dovede do zida, kad unište i sebe i sve oko sebe. Pojedini, nakon što se suoče s posljedicama svog poroka, dovedu sebe u stanje teškog rastrojstva, čak razmišljaju o samoubistvu – pojašnjava dr. Hasanović.
Medicina, za sada, nema specijalne terapije za liječenje ovisnosti o klađenju. Pošto takvima, navodi prof. Hasanović, "fali takozvani dupamin", onda ljekari s pacijentom koji traži pomoć razgovaraju o problemima na način da iz njega izvuku vlastiti doživljaj sebe, a sve da bi mu, na neki način, to što radi "učinili odvratnim".
Često se ustanovi da je ovisnost o kockanju posljedica psihičkih problema, te se u tom slučaju pribjegava medikamentoznoj terapiji, nakon koje se kod pacijenta počne gubiti interesiranje za kocku.
- Možete li zamisliti situaciju kada ozbiljnog čovjeka, ovisnog o poker aparatima, na kliniku dovedu njegovi roditelji ili djeca. Među njima ima visokoobrazovanih ljudi koji imaju fina radna mjesta itd. Jedan od pacijenata s kojim sam se susreo priznao mi je da je u pet godina internetskog kockanja samo jednom dobio hiljadu maraka. Sve ostalo bilo je gubitak. Hvala Bogu, nakon nekoliko mjeseci rada s njim okanio se kocke. Sada sve zavisi od njegovog karaktera i stvarne spremnosti da okrene list u svom životu – govori profesor Hasanović.
Svaki ovisnik, bilo da je riječ o ovisnosti o opijatima, kocki, klađenju, internetu, lijekovima, hrani, kupovini itd., na pitanje ljekara šta ga je navelo da krene putem kojim se doveo do bezizlaza, prema riječima dr. Hasanovića, u početku će se braniti nekim neodbranjivim razlozima, da bi nakon izvjesnog vremena priznao vlastitu grešku. Nema, kaže, pravila kad je u pitanju sredina iz koje dolazi ovisnik ili socijalna struktura porodice iz koje potječe.
Iskustvo sa šoping ovisnicom: Svakodnevno kupovala cipele i odlagala ih u kući
- U poplavi raznih vrsta ovisnosti pojavljuje se i ovisnost o kupovini. Uglavnom je riječ o ženama. Jedna takva zatražila je našu pomoć. Bila je, naime, ovisna o kupovanju cipela. Prema vlastitom priznanju, svakodnevno je kupovala cipele, odlagala ih u svojoj kući, od kojih najveći broj nikad nije obula. Osoba je imala dovoljno novca da priušti sebi šta hoće, ali, nažalost, bila je nezadovoljna svojim statusom, izostankom ljubavi itd. Tužno je to, ali događa se - otkriva nam profesor Hasanović.
20 žena na liječenju od heroina
- Među ovisnicima o heroinu koji u programu liječenja „suboxoneom" imamo i 20 žena. Svojevremeno se ovaj lijek smatrao štetnim za trudnice i, uglavnom, mi smo, ako su neke od ovisnica zatrudnjele, skidali ih s terapije. No, imali smo slučaj da je jedna od pacijentica vješto krila svoju trudnoću dok nas jednog dana nisu nazvali s Klinike za ginekologiju i kazali nam da se ta osoba porodila. Na svu sreću, beba je rođena zdrava i danas je zdrava. Pratimo sve ovisnice koje su se porodile i do sada imamo osam beba čije su majke bile na programu „suboxonea" i sve su, hvala Bogu, rođene zdrave – ističe dr. Hasanović.
Znanja donijeli iz bolnice u Orebru
Tuzlanska Klinika za psihijatriju je još od 2002. godine uspostavila saradnju s jednom od najpoznatijih evropskih klinika za liječenje ovisnosti "Beroendecentrum" Univerzitetske bolnice u Orebru u Švedskoj.
Profesor Mevludin Hasanović je sa svojim kolegama već 2005. boravio u studijskoj posjeti toj klinici, gdje su stekli dodatna teoretska i praktična znanja o primjeni „buprenofina" u tretmanu ovisnika o opijatima.
Nakon sedam godina izuzetne posvećenosti liječenju ovisnosti metodom „suboxone", iskustva ljekara Klinike za psihijatriju u Tuzli našla su se na mnogim svjetskim naučnim kongresima, prestižnim medicinskim žurnalima i publikacijama itd.
Pacijenti iz cijele BiH, ali i inozemstva
Na odvikavanju „suboxone" terapijom na Klinici za psihijatriju u Tuzli, osim iz Tuzlanskog kantona, sve više je ovisnika iz drugih krajeva BiH, pa i inozemstva.
- Imamo pacijente iz Republike Srpske, Distrikta Brčko. Imali smo dva pacijenta iz Valjeva iz Srbije, našu djecu koja žive u Austriji, Holandiji, SAD. Trenutno na programu odvikavanja imamo pet ovisnika koji su na izdržavanju zatvorske kazne. Kad su zatvorenici u pitanju, zadužena osoba u zatvoru im svakodnevno daje propisani lijek – kaže dr. Hasanović.
Autor: A. HADŽIĆ / Avaz