Kofein na pčele utječe slično kao i na nas. Naučnici sa britanskog univerziteta Newcastle University došli su do začuđujućeg zaključka - da pčele nakon određene doze kofeina pamte mirise čak i do tri puta duže nego inače. To saznanje može u budućnosti bolje utjecati na rad pčela, od čega korist imaju i pčele ali i biljke čijim nektarom se hrane.
Naučnici na čelu sa Geraldine Wright, sa univerziteta Newcastle University, proučavali su kako na pčele djeluje kofein koji se može naći u nektaru biljke kafe ali i u nektaru cvijeta pojedinih agruma. Naučnici su pčele trenirali na određeni miris koji su pčele trebale zapamtiti. Kao nagradu, pčele su dobijale otopinu sa šećerom, pri čemu je jedna testna skupina u otopini imala i malu količinu kofeina, kakva se može naći i u biljkama. Bitno je naglasiti da veća količina kofeina ustvari odbija pčele i ima gorak ukus.
Dokazali su da su obje skupine učile podjednako brzo, s razlikom u tome, da su pčele koje su konzumirale kofein, pamtile miris i do tri puta duže. Konkretno, sljedećeg dana, tri puta više pčela iz skupine sa kofeinom sjećale su se još naučenog mirisa a treći dan i dalje duplo više njih nego u skupini sa nagradom bez kofeina.
Wright kaže da je kofein očito pojačao njihovu sposobnost dugoročnog pamćenja, što se dalo čak dokazati i na mozgu pčela. Naučnici su otkrili da su se svojstva membrana neurona, koji su povezani sa učenjem mirisa, promijenila te da se njihova podražljivost povećala kod pčela koje su kozumirale kofein.
Poticanje pčela na bolji rad kofeinom bi koristio pčelama i biljkama, budući da bi se njihova sposobnost sakupljanja povećala, ali istovremeno povećala i efikasnost oprašivanja biljaka.
Naučnici su naglasili da se mozak pčela i ljudi poprilično razlikuje, ali da i jedni i drugi veoma slično funkcionišu na nivou stanica, proteina i gena. Oni se nadaju da će na pčelama moći bolje proučiti način na koji kofein utječe na naš mozak i na naše ponašanje.
Svoje otkriće naučnici su objavili u stručnom časopisu 'Science'.